pogrzeb

Organizacja pogrzebu spoczywa zwykle na najbliższych zmarłego, co czyni to zadanie jeszcze trudniejszym do realizacji. Wiąże się z dopełnianiem wielu formalności i dokonywaniem różnych wyborów, odwiedzaniem zakładu pogrzebowego, lokalnego urzędu, często także parafii i kilku innych miejsc. Jak w tym wszystkim zadbać dodatkowo o transport członków rodziny na pogrzeb? Dlaczego często bardzo dobrym rozwiązaniem jest współpraca z firmą taksówkarską?

Jeden pogrzeb, kilka lokalizacji po drodze

Pogrzeby w Polsce najczęściej odbywają się w tradycji katolickiej. W skrócie można powiedzieć, że pogrzeb składa się wtedy z trzech punktów – to wystawienie ciała zmarłego w kaplicy, msza w kościele i ostatnie pożegnanie na cmentarzu. W przypadku pogrzebu świeckiego punkt z mszą jest tu pominięty, a zmarłego żegna się w kaplicy przy cmentarzu, skąd dalej przechodzi się do miejsca pochówku. W przypadku pogrzebu katolickiego wystawienie ciała zmarłego może się odbyć w kaplicy przy zakładzie pogrzebowym lub przy kościele (czasem kościół sąsiaduje z cmentarzem, choć niekoniecznie). Może się więc okazać, że bliscy podczas pogrzebu odwiedzą trzy miejsca oddalone od siebie.

Obsługa transportowa pogrzebu

Najczęściej wybierany wariant organizacji pogrzebu od strony transportowej jest wynajem busa, który spod kościoła lub kaplicy zabiera członków rodziny na cmentarz, a po uroczystości odwozi z powrotem w to samo miejsce lub w miejsce organizacji stypy, jeśli taka ma się odbyć. Warto pomyśleć też o dalszym transporcie. Jeśli zaproszeni po pogrzebie z założenia rozstają się pod kościołem po odwozie z cmentarza, dobrze jest dopytać wcześniej, czy ktoś nie będzie potrzebował dalszego transportu (zadbajmy o taxi). Jeśli organizujemy stypę, najlepszą opcją od strony transportowej będzie zamówiona skonsultowana obsługa imprez okolicznościowych. Podobnie jak w zakładzie pogrzebowym możemy liczyć na wskazówki dotyczące wszystkich formalności, obowiązków itd., w firmie transportowej możemy liczyć na wsparcie organizacji przejazdów.