awaria samochodu

Własny samochód daje nam mnóstwo swobody, ale posiadanie czterech kółek to też dodatkowe koszty i obowiązki. Musimy pamiętać o tankowaniu, przeglądach, opłacaniu ubezpieczeń, sprawdzaniu poziomu płynów itd. Samochody nie są też niezniszczalne i bezawaryjne, praktycznie każdemu właścicielowi pojazdu może się zdarzyć sytuacja awaryjna. Co zrobić, jeśli nie mamy się do kogo zwrócić o pomoc, gdy taka sytuacja nas spotka?

Sytuacja awaryjna z samochodem

Zacznijmy od tego, że pisząc o sytuacji awaryjnej, nie mamy na myśli kolizji, a tym bardziej wypadku, bo wówczas każdy kierowca doskonale wie (powinien wiedzieć), co należy zrobić. Mówimy o sytuacjach w rodzaju: wracamy z zakupów, wsiadamy do samochodu pod sklepem i nie możemy odjechać. Coś nie działa, ale nie mamy pojęcia, co konkretnie. Co zrobić, jeśli wiemy, że nikt z naszych bliskich w danej chwili nam nie pomoże, bo np. jesteśmy w podróży służbowej w Bydgoszczy i nie znamy nikogo w tym mieście, a mieszkamy na drugim końcu Polski.

Telefon do ubezpieczyciela, a może pomocy drogowej? – Niekoniecznie, lepiej najpierw taxi!

Awaria samochodu przywodzi na myśl ubezpieczenie i pomoc drogową, to nasze naturalne skojarzenia. Jeśli jednak nie specjalnie znamy swój samochód, może się okazać, że owa awaria to tak naprawdę jakieś niewłaściwe ustawienia, zepsuty akumulator, czy inny banalny problem, którego sami nie wychwyciliśmy. Jeżeli nasze auto stoi w dobrym miejscu (nie na zakazie, nie w miejscu, gdzie mogłoby komuś utrudniać życie), nie próbujmy od razu dzwonić po lawetę. Zadzwońmy po taksówkę, zostawmy nasze auto, wróćmy do domu, mieszkania, czy hotelu i postarajmy się na spokojnie dojść do tego, co z samochodem może być nie tak.

Czy taksówkarz może pomóc przy awarii?

Z doświadczenia jako taxi Bydgoszcz wiemy, że czasem taksówkarz może pomóc przy awarii już na miejscu, bo awarią może być chociażby brak paliwa, do którego dopuściliśmy, bo nie zadziałał czujnik, nie zaświecił się właściwy znaczek na ekranie, czy nie zadziałała wskazówka na blacie samochodu starego typu. Co może nam wtedy zaoferować taksówkarz? Nasz taksówkarz zaproponuje zapewne opłatę za zakupy lub dowóz na stację benzynową i z powrotem.