fotelik samochodowy

Zawsze warto mieć na uwadze, że bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego należy podejmować wszystkie dostępne środki ostrożności, aby zapewnić mu jak najbezpieczniejszą podróż taksówką. O tym, czy wymagane jest stosowanie fotelików w taryfie oraz o zasadach przejazdu z dzieckiem, przeczytasz poniżej.

Czy dziecko musi być w foteliku, jadąc taksówką?

Zgodnie z polskim prawem, dzieci o wzroście poniżej 150 cm lub o masie poniżej 36 kg muszą podróżować samochodem na specjalnie przystosowanych fotelikach samochodowych odpowiednich dla ich wieku, wzrostu i wagi. W Polsce stosuje się kategorię fotelików ECE R44/04 lub R129 (i-Size). Fotelik powinien być zamontowany zgodnie z instrukcją producenta i prawidłowo zapięty. Wyjątki od tej zasady dotyczą korzystania z taksówek, w których nie ma fotelika dostosowanego do wieku, wzrostu lub wagi dziecka, a także w przypadku krótkich przejazdów w obrębie miasta. Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpiecznego przewozu dziecka taryfą.

Zasady bezpiecznego przewozu dzieci w taksówce

Jako radio taxi z Bydgoszczy zachęcamy, aby upewnić się, że zarówno Ty, jak i Twoje dziecko jesteście prawidłowo przypięci pasami bezpieczeństwa. Pamiętaj, aby pas dla dziecka był odpowiednio dopasowany. Jeśli to możliwe, umieść pociechę na tylnym siedzeniu taksówki. Jest to najbezpieczniejsze miejsce dla malucha podczas podróży samochodem. Unikaj umieszczania dziecka na przednim siedzeniu, zwłaszcza jeśli znajduje się tam poduszka powietrzna, która może stanowić dla niego zagrożenie. Najlepiej przytrzymuj dziecko blisko siebie podczas podróży. Możesz objąć je ramieniem lub umieścić na swoim kolanie, aby zapewnić dodatkową stabilizację i ochronę.