Dzieci w taxi

Konieczność szybkiego przemieszczenia się do szkoły czy na dodatkowe zajęcia sprawia, że wielu rodziców decyduje się na przejazd ich pociech taksówką. Korporacje taksówkowe coraz częściej wychodząc naprzeciw temu zapotrzebowaniu rodziców, gwarantują do przewozu najmłodszych, odpowiednie podstawki. Rodzice mają więc pewność, że ich pociechy dotrą we wskazane miejsce bezpiecznie i zgodnie z przepisami prawa drogowego.

Zasady przewozu dzieci w samochodach

Osoby dorosłe, które przewożą dziecko w samochodzie, muszą pamiętać o tym, że powinno ono podróżować w specjalnym foteliku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązek ten dotyczy dzieci, które nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu. Odstępstwem od tej reguły jest sytuacja, kiedy dziecko waży więcej niż 36 kilogramów, a jego wzrost wynosi co najmniej 135 centymetrów. W takiej sytuacji dziecko może podróżować na tylnej kanapie pojazdu bez specjalnej podstawki. W przypadku, jeśli na tylnej kanapie przewożone jest trójka dzieci, a jedno z nich skończyło 3 lata i jednocześnie nie ma możliwości poprawnego zapięcia pasów u wszystkich przewożonych dzieci ze względu na zastosowanie siedzisk, najstarsze dziecko może być przewożone bez fotelika. W przypadku, jeśli rodzice chcą przewieźć dziecko na przednim siedzeniu, muszą pamiętać o zamontowaniu siedziska, które pozwoli na bezpiecznych transport pociechy. Zasada obowiązuje w przypadku dzieci o wzroście mniejszym niż wymagane w przepisach prawa drogowego 150 centymetrów wzrostu.

Przewóz dzieci w taksówce

Znamy już ogólne zasady przewożenia dzieci w samochodzie. Jak wygląda jednak zastosowanie przepisów w przypadku pojazdów licencjonowanych, jakim jest taksówka? Otóż w taksówkach oraz licencjonowanych autobusach dzieci mogą podróżować bez specjalnych fotelików samochodowych, nawet jeśli nie przekroczyły 150 centymetrów wzrostu. Przepisy nie mówią natomiast nic o użyciu specjalnej podstawki, dlatego w niektórych taksówkach możemy spotkać się z sytuacją, kiedy kierowca zaproponuje zastosowanie specjalnego siedziska na czas podróży. Trzeba jednak pamiętać o obowiązkowym zapinaniu pasów, które pozwolą zwiększyć bezpieczeństwo osób transportowanych na tylnej kanapie taksówki. Warto dodać, że zgodnie z obowiązującym prawem obowiązek przewożenia dzieci na siedziskach nie obowiązuje w pojazdach policji, środkach transportu sanitarnego oraz w pojazdach straży miejskiej.

Bezpieczny przewóz dzieci w taksówce

Przewóz dzieci w taksówce najeży do najbezpieczniejszych form transportu we wskazane miejsce. Taksówkarz zgodnie z procedurą ustala z rodzicem dokładne miejsce transportu dziecka, przedstawia trasę przejazdu, a w momencie dotarcia na miejsce rodzice są informowaniu o zakończeniu kursu. Daje to duży komfort psychiczny rodzicom, którzy często sami nie mogą odebrać dziecka ze szkoły czy przewieźć go na zajęcia dodatkowe, czy bezpośrednio do domu.